Aktualności
Co u nas słychać

Remont Dworku w Lipnicy Dolnej

Miło nam poinformować, iż naszej firmie powierzono prace remontowe i renowacyjne słynnego w okolicy Dworku w Lipnicy Dolnej niedaleko Kołaczyc w powiecie jasielskim.

Prace remontowe są jednymi z najbardziej zaawansowanych w dotychczasowej historii naszej firmy, gdyż wymagały przygotowania odpowiednich projektów, zaplanowania i skoordynowania prac z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu oraz zachowania szczególnej uwagi ze względu na wiek samego obiektu oraz delikatność elementów wykonanych przez ówczesnych snycerzy.

Modrzewiowy dwór w Lipnicy Dolnej z 1781 roku to pozostałość po rodzinie Rylskich. Jest to duży, parterowy, drewniany dwór rozplanowany został na rzucie wydłużonego prostokąta, z wysokim dwuspadowym dachem. Dwór zajmuje centralne miejsce w ogrodzie. Szczególnie interesujący jest od elewacji frontowej, gdzie znajdował się ganek, starannie wykończony, zdobiony wycinanką, co stanowiło mało spotykane na tym terenie założenie architektoniczne. Dwór posiadał pięć pokoi, w tym jeden gościnny, w którym odbywały się bale. Właściciele dworu posiadali również bogatą bibliotekę.

Ostatnim właścicielem dworu była Anna Chmielewska z domu Rylska. Obecnie dwór jest własnością prywatnego inwestora, który odkupił go od Urzędu Gminy Brzyska. Jest on mocno zniszczony, ponieważ nikt go nigdy nie remontował. Drzewostan w parku o powierzchni 2 ha także uległ dewastacji. Dwór w Lipnicy Dolnej wybudowany w II połowie XVIII wieku przez długie lata należał do rodziny Rylskich. Dworek posiada ganek bogato zdobiony ażurową rzeźbą w drewnie a otoczony jest zabytkowym parkiem.

(źródło: http://www.projektatlas.eu/obiekt.php?id=141)

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z dotychczasowych prac rewitalizacyjnych.